Разлика помеѓу преработките на „Петко К’нев“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12290272)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
роден-место=[[Колибито]], [[Бугарија]] |
починал-дата={{починал на|24|август|1907}} |
починал-место=[[Белица (Кичевско)|Белица ]], {{починал во|Кичевско}}, [[Македонија]] |
}}
 
'''Петко К’нев''' бил македонски револуционер, војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Петко е роден во Колибито. Завршува основно образование и по задушувањето на [[Илинденското востание]] се приклучува на [[ВМОРО]] и влегува како четник во внатрешноста на Македонија. Од пролетта 1904 година е четник во кратовскиот војвода [[Јордан Спасов]]. Во 1905 година е четник при [[Иван Наумов Алабакот]] и учествува во борбата кај [[Павлешенци]].
 
Во 1906 година е во четата на [[Георги Сугарев]] и е еден од преживеаните во масакрот на четата крај Паралово во март 1906 година. Во Велес по наредба на Алабакот го убива шпионот доктор Александар, по успешниот терористички акт е избран да го убие Хилми паша во Скопје, но тоа не се остварува.
 
На крајот на 1906 година останува во скопскиот војвода [[Васил Аџаларски]] со кој во 1907 година се повлекува во [[Бугарија]]. Во април во заминување Македонија чета на [[Тане Николов]], и учествува во борбата на [[Битка на Ножот|Ножот]]. По Ножот останува во четата на Иван Наумов Алабакот. Се прибирал во регионот, по Конгресот на [[Битолски револуционерен округ|Битолскиот револуционерен округ]] на [[ВМОРО]], во Пространската планина е убиен заедно со Алабакот, при предавство во Белица на 11 август 1907 година <ref>„Спомени на двама четници на ВМОРО 1904-1908“, „Акшеана 2007“, София, 2008 г.</ref>.
==Извори==
<references/>
 
{{Дејци на МРО}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:К’нев}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
{{Дејци на МРО}}