Разлика помеѓу преработките на „Пеле“

Одземен 1 бајт ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Едсон Арантес до Наскименто''' ({{роден на|23|октомври|1940}}, близу Тре Коракоес, [[Бразил]]), подобро познат како Пеле, бил бразилски фудбалер, кој во негово време, најверојатно, бил најславниот спортист во светот.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Во [[ноември]] [[2014]] год., на возраст од 74 години, Пеле бил задржан во една [[болница]] во [[Сао Паоло]], поради болки во [[стомак]]от. Поради тоа била откажана промоцијата на неговата [[книга]], што требало да се одржи во неговиот роден [[град]], Сантос.<ref>„Пеле превентивно заврши во болница“, ''Дневник'', година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 24.</ref>
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Бразилски фудбалери]]
[[Категорија:Родени на 23 октомври]]