Разлика помеѓу преработките на „Николај Чернишевски“

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Николај Гаврилович Чернишевски''' ({{lang-ru|Никола́й Гаври́лович Черныше́вский}}; [[12 јули]] [[1828]] – [[17 октомври]] [[1889]]) — истакнат руски општественик, писател, економист и филозоф <ref>Каменев Л. Б. Чернышевский, 1933. — 196 с. (Жизнь замечательных людей)</ref>.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Чернишевски е роден на 24 јули 1828 година во [[Саратов]]. Израснал во семејството на сеобразован свештеник. Првично учи дома. Завршува Саратовската духовна семинарија во 1845 година и историско-Филолошки отсек при Петербургскиот универзитет во 1850 година.