Разлика помеѓу преработките на „Никола Наумов“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Извори: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
}}
'''Никола Наумов''' е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонско студенско друштво|Македонското студенско друштво]], [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]], журналист и политичар во [[Бугарија]].
== БиографијаЖивотопис ==
Наумов е роден околу 1871 година во градот Штип, тогаш во [[Отоманското Царство]]. Студирал во бугарската гимназија во Солун, но е исклучен за учество во ученичкиот бунт во 1888 година. Образованието го продолжил во [[Белград]]. Со група на македонски студенти се префрла во [[Софија]] каде што се школува при Софискиот универзитет "Свети Климент Охридски ".
[[Податотека:Macedonian Adrianopolitan-Review.JPG|мини|десно|200п|Македоно-одрински преглед, под редакција на Никола Наумов.]]