Разлика помеѓу преработките на „Мите Грозданов“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Награди: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Мите Грозданов''' (роден на {{роден на|14|декември|1943}} во {{роден во|Струмица}} - починал на {{починал на|25|ноември|2018}}) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Веднаш по дипломирањето на Театарската академија во [[Белград]], станал дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добил највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „''Партитура за еден Мирон''“ од [[Коле Чашуле]].