Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ({{lang-it|Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi}}) ([[1391]] - [[1472]]?) е [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Роден е во [[Фиренца]] како син на [[кројач]], и во младоста бил ученик на [[Донатело]].
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Микелоци, Микелоцо ди Бартоломео}}
[[Категорија:Луѓе од Фиренца]]