Разлика помеѓу преработките на „Марина Мијаковска“

Одземени 84 бајти ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Марина Мијаковска''' ({{роден на|8|јули|1984}}, {{роден во|Скопје|Македонија}}) е [[Македонци|македонска]] [[поет]]еса, [[есеист]] и книжевен критичар.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Во [[2007]] година Мијаковска дипломирала на [[Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје|Филолошкиот факултет „Блаже Конески“]], на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Истата година, таа ги посетувала предавањата од областа на родовите студии во истражувачкиот центар за родови студии „Евробалкан“ од [[Скопје]]<ref name="www.think.mk">[http://think.mk/2012/08/10/nomadot-so-kuferi/ www.think.mk]</ref>. Во [[2008]] година ја завршила обуката за административно работење и се стекнала со психолошка-педагошка и методиска доквалификација на ''Филозофскиот факултет''. Во текот на [[2009]] година работела како административен работник во приватна фирма. Во јуни [[2010]] година била интервјуер на фокус групи на проектот „Индекс на социјална инклузија на локално ниво“, организиран од институтот „Евробалкан“. Во [[2012]] година, Мијаковска ја одбранила својата магистарска теза на тема: феминизам и женската сексуалност.
 
==Творештво==
Мијаковска пишува [[поезија]], [[Есеј|есеи]] и книжевни критики,<ref>[http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=BFBF5E150CD867469602F405F4FF9263]</ref> а текстовите ги објавувала во „Наше писмо“, „Мираж“, „Репер“ и други списанија. Мијаковска учествувала на „Струшките вечери на поезијата 2010“ во „Ноќ без интерпункција“ - поетски вечери на млади поети. Истата година ја објавила својата прва поетската збирка „Номадска душа“, во издание на „[[Антолог]]“.<ref>[http://think.mk/2012/08/10/nomadot-so-kuferi/]</ref> Истата година, за нејзината поезија, Мијаковска добила награда на поетските средби во [[Корча]], [[Албанија]].<ref>[http://think.mk/2012/08/10/nomadot-so-kuferi/ name="www.think.mk]<"/ref> Во [[2013]] година била добитник на „Караманова награда 2013“.<ref name="www.denesen.mk">[http://denesen.mk/web/2013/11/17/prodolzuva-manifestacijata-karamanovi-sredbi www.denesen.mk]</ref>.
 
Во 2015 година ја добила наградата „[[Бели мугри (награда)|Бели мугри]]“ на Домот на Култура „Кочо Рацин“ од Скопје.
* „Номадска душа“, објавена во [[2010]] година, во издание на „Антолог“;
* Стихозбирката „Куфери“, објавена во [[2012]] година, во издание на „Матица“;<ref>[http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=BFBF5E150CD867469602F405F4FF9263 www.vecer.com.mk]</ref>
* „Психоаналитичка Алхемија од Страсти“, објавена во [[2013]], издание на Совет на 40 Караманови Поетски Средби.<ref>[http://denesen.mk/web/2013/11/17/prodolzuva-manifestacijata-karamanovi-sredbi name="www.denesen.mk]<"/ref>
 
== Извори ==
== Надворешни врски ==
* [http://www.youtube.com/watch?v=ggrKx_yk-O0 Настап на поетесата Мијаковска на поетскиот фестивал „Песнило“ 2010]
 
 
[[Категорија:Македонски поети]]