Разлика помеѓу преработките на „Луј Арагон“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Луј Арагон''' ([[француски]]: ''Louis Aragon'', роден на {{роден на|3|октомври|1897}} во {{роден во|Париз}} - починал на {{починал на|24|декември|1982}} во {{починал во|Париз}}) — француски поет и романописец, претставник на [[дадаизам|дадаизмот]] и [[Надреализам|надреализмот]] и член на академијата.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Луј Арагон бил роден на [[3 октомври]] [[1897]] година во [[Париз]], како Луј Андрије. Пораснал со својата мајка и баба, верувајќи дека тие му се сестра и мајка. Татко му на Луј бил женет и 30 години бил постар од мајка му, па така Луј пораснал со убедување дека тој човек му е кум, а не татко. Дури на деветнаесет годишна возраст ја дознал вистината, пред да тргне како војник да се бори во [[Првата светска војна]]. Ниту мајка му ниту татко му не верувале дека синот ќе се врати од војната жив. Тоа што татко му никогаш не го признал оставило длабока трага на поезијата на Арагон во годините што следувале.