Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Теорија на графови: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Основите на математиката, Ојлер ги изучил од [[Јохан Бернули]], еден од првите математичари во [[Европа]] во тоа време. Ојлер бил близок пријател со неговите синови Даниел и Николас. Во [[1727]] година се преселил во [[Петроград]] каде што се вклучил во Академијата на науки во [[1733]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Леонард Ојлер е роден во [[Базел]], [[Швајцарија]], како син на Паул Ојлер, свештеник во реформистичката црква, и на Маргарет Брукер, ќерка на свештеник. Имал две помлади сестри, Ана Марија и Марија Магдалена. Набрзо по раѓањето на Леонард, Ојлерови се преселиле од Базел во градот [[Рихен]], каде што Ојлер го поминал најголем дел од своето детство. Паул Ојлер бил пријател на [[Јохан Бернули|Бернулиевото]] семејство, кој тогаш се сметал за [[Европа|европски]] водечки [[математичар]], кој веројатно најмногу влијаел на младиот Леонард. Ојлеровите први значајни школувања започнале во Базел, каде што бил испратен да живее со својата баба од мајка. На возраст од тринаесет години, Ојлер дипломирал на Универзитетот на Базел и во [[1723]] година се здобил со дипломата магистер по [[филозофија]] за тезата „Споредба на филозофиите на [[Декарт]] и [[Њутн]]“. Во тоа време следел постојани саботни часови од Јохан Бернули, кој набрзо открил дека неговиот ученик поседува неверојатен талент за математика.<ref name="childhood">{{наведена книга |last= James |first= Ioan |title= Remarkable Mathematicians: From Euler to von Neumann |publisher= Cambridge |date= 2002|pages=2 |id= ISBN 0-521-52094-0}}</ref>