Разлика помеѓу преработките на „Крсто Љондев“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Отповикани уредувањата на Sbep666 (разговор), враќајќи на последната преработка на Raso mk)
Ознака: Отповикување
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
}}
 
'''Крсто Љондев''' (роден во [[Неокази (Леринско)|Неокази]], [[Леринско]] - починал во [[1926]] во [[Битола]]) — [[Македонци|македонски]] револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и реонски лерински војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]<ref name="Дејци">{{наведена книга|last=Киселиновски|first=Стојан|title=Дејци на ВМРО и КПЈ во Македонија|year=2009|publisher=Менора|location=Скопје|language=македонски|isbn=978-608-200027-5|page=99}}</ref>.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Крсто Љондев бил роден во [[леринско]]то село [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Тој се приклучил на [[МРО]] и бил првично назначен за лерински реонски војвода. Во [[1903]] година тој зел учество во [[Илинденското востание]] како војвода на Неокази. До востанието бил четник а од 1905 година станал војвода. Во 1906 година навлегол со неговата чета во Леринско, а дејствувал и во регионот на Сетина и Попадиско како помошник на Ѕоле Стојчев.
 
 
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Љондев, Крсто]]
[[Категорија:Македонски војводи]]