Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Коста Пеев''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|26|јуни|1936}}) е македонски [[славист]] и [[македонист]], [[дијалектолог]] и специјалист за [[Дијалекти на македонскиот јазик|дијалектите на македонскиот јазик]] од [[Егејска Македонија]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Својата кариера ја започнува во [[Институт за македонски јазик]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас.