Разлика помеѓу преработките на „Клод Шенон“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Клод Елвуд Шенон''' ({{lang-en|Claude Elwood Shannon}}; [[30 април]] [[1916]] - [[24 февруари]] [[2001]]) — американски научник и инженер. Меѓу поголемите откритија на овој научник спаѓаат и теоријата на инфомацијата и дизајнот на дигиталните сметачи и кола. Шенон е познат како втемелувач на [[теорија на информациите|теоријата на информациите]] со својот научен труд објавен во 1948 година. Исто така се смета како втемелувач на теоријата на дигиталниот сметач и теоријата на дизајнот на дигиталните кола. Како дваесет и едногодишен студент на МИТ напишал теза каде што докажува дека со примената на буловата алгебра на дигиталните електрични кола, можно е да се реши било кој логички или бројчен проблем.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Работел во градот Петоски во државата Мичиген. Како личен јунак и фигура на која се огледал бил [[Томас Едисон]] и уште во детството покажува творечки способности правејќи [[авиомоделарство|макети на авиони]], [[телеграф]]ски систем и [[бродомоделарство|макети на бродови]] кои ги управувал безжично.