Киќо Слабинац: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Крунослав Кичо Слабинац''' ([[Осиек]], 28 март 1944 година) е пејач од [[Осиек]], гитарист, композитор и аранжер.
 
Основач е на електричниот рок состав Динамити, кои најпрвин се викале ''Торнадо'' и ''Кон Тики'', тој ги постигнал своите први успеси во кариерата со нив. По враќањето од воена служба, ја продолжил својата музичка кариера како соло изведувач и се преселил во Загреб, каде што ги свирел песните на Том Џонс и Елвис Присли. На фестивалот во Опатија во 1970 година освоил награда со песната „Нема да бидеш моја“ од Александар Корач. По престојувањето во [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] во средината на 1970-тите години, по враќањето во земјата преминува во изворна народна музика со која што постигнал голем успех во неговата кариера.
 
За време на неговата долга кариера (повеќе од 40 години), Кичо соработувал со бројни автори како што се Ѓорѓе Новковиќ, Зденко Руниќ, Арсен Дедиќ, Драго Бритвиќ и многу други.
 
== БиографијаЖивотопис ==
=== Торнадо, Кон Тики и Динамити ===
 
Крунослав Кичо Слабинац е роден на 28 март 1944 година во Осиек. Со музика и глума почнал да се занимава уште од основно училиште. Тој свирел на тапан и глумел во детскиот театар. На крајот на 1950-тите години, тој почнал да ја слуша музиката на [[Елвис Пресли|Елвис Присли]] и го заменил тапанарот со гитара. Набрзо почнал во музичкото училиште каде што научил да свири на класична музика на гитара, но не му се допаднало. Во тоа време, во раните 1960-ти години, заедно со тамбурашкиот виртоуз Антун Николиќ Туце, Алберт Красниќ, Владимир Лазиќ и Мирослав Шарановиќ го основале првиот рок-бенд Торнадо, потоа Кон Тики и на крајот Динамит. Тие биле на натпреварот за рок-бенд во Загреб и Белград, каде што два пати победиле. Динамити свиреле рокенрол и други жанрови, а подоцна отишле да свират во германските клубови каде што ги извеле песните на Ролинг Стоунс и Кинк.
 
Пред да замине во воена служба, тој ја свирел песната „Плачејќи време“ (во тоа време голем хит на Раја Чарлс). Откако Слабинац го напуштил Динамит, речиси комплетен состав на композицијата се изменил, а наместо него на местсто на вокалот дошол Дадо Топиќ.
 
=== Соло кариера ===
 
По враќањето од [[Југословенска народна армија|ЈНА,]] Слабинац ја претворил својата соло кариера и се преселил во Загреб, каде што ги изведувал песните на Том Џонс и [[Елвис Пресли|Елвис Присли]]. Тој победил на натпреварот за пеење, а откако му била дадена можност да настапи во реномиран клуб во [[Загреб]], каде што оделе познати музичари, тој бил запознаен со композиторот и продуцент Никица Калоѓер, кој во 1969 година настапил на Сплитскиот фестивал. Слабинац пеел на фестивалот забележана песна „Само за љубов“. Првата плоча од вечна бука била наречена „Русокоса“. И огромен успех. Ретко кој знае дека тој ги напишал и 1969-тите. Го обележила ... иако имал еден, можеби поголем хит. Една година по тоа победил на фестивалот Опатија со песната „Нема да бидеш моја“, на која што автор е Александар Корач. Следната година во 1971 година на натпреварот за европска песна (Евровизија), тој ја претставувал поранешната држава и го освоил 14. место со песната „Твоето момче е тажно“.
 
Крунослав Слабинац наскоро станал еден од најпопуларните пејачи во областа на поранешна Југославија, а неговите композиции „Русокоса“, „Подари ми еден ден“, „Поради една убава црна жена“, „Три слатки зборови“ станале одлични хитови и му направиле огромен успех на музичката естрада.
 
Во средината на 1970-тите тој поминал некое време во [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] со желба да има музички успех таму. Кога се вратил во земјата, повеќе не можел да се најде во забавна музика и се свртел кон оригиналната народна песна и тамбурата. Тој постигнал голем успех со народната музика, но исто така редовно се појавувал на речиси сите забавни фестивали, каде што исто така го освоил првото место. Некои од овие композиции со кои постигнал голем успех биле делумно или целосно негово дело, како што се песните „Русокоса“, „Подари ми еден ден“, „Поради една убава црна жена“ и „Три слатки зборови“. Во својата долгогодишна музичка кариера, Крунослав Слабинац соработувал со бројни музички автори, меѓу кои и Ѓорѓе Новковиќ, Зденко Руниќ, Марио Михајлевиќ, Арсен Дедиќ, Маја Перфилјева, Драго Бритвиќ, Жељко Сабол, Кемал Монтено, Хрвоје Хедедушиќ и уште многу други.
 
=== Поново време ===