Кејт Бланчет: Разлика помеѓу преработките

Одземени 46 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (појаснување за секој случај, некој може да се збуни)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Кејт Бланчет'''<ref>{{cite web|url=https://www.youtube.com/watch?v=MnbOlx6n7zI|title=SK-II #changedestiny: Conversations with Cate Blanchett|publisher=YouTube|date=2 October 2015|accessdate=22 January 2017}}</ref> ({{lang-en|Cate Blanchett}}; во Македонија грешно позната и под името „Бланшет“; родена на 14 мај, 1969) е австралиска филмска актерка.
[[Податотека:Cate Blanchett 4 (cropped).jpg|мини|десно|К. Бланчет, 2005.]]
== БиографијаЖивотопис ==
[[Податотека:Cate Blanchett Berlinale.jpg|мини|лево|Бланчет на Берлинскиот филмски фестивал, 2007.]]
Долго време, Бланчет била уметнички директор на [[Театар|театароттеатар]]от "Сиднеј театар компани", кој го водела заедно со својот сопруг.
Во [[2013]] година, Бланчет станала заштитно лице на [[Парфем|парфемотпарфем]]от на [[Џорџо Армани]], "Си" (Si).
Кеј Бланчет е омажена за [[Драматург|драматурготдраматург]]от и сценаристот Ендрју Аптон со кого имаат три сина.<ref>Наташа Спирова, "Уживам да готвам", ''Антена'', број 819, 7.3.2014, стр. 29.</ref>
[[Податотека:Cate Blanchett at the Tropfest Opens (2012) 2.jpg|мини|десно|Бланчет на „Tropfest Opens“, 2012 година.]]
== Филмска кариера ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Австралиски глумци]]
[[Категорија:Добитници на Оскар]]