Разлика помеѓу преработките на „Карл Вајерштрас“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Вајерштрас формирал дефиниција на [[непрекинатост на функција]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Вајерштрас бил роден во Остренфелде, во провинцијата [[Вестфалија]].<ref name=StAndrews>{{cite web | url=http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Weierstrass.html | title=Karl Theodor Wilhelm Weierstrass | publisher=School of Mathematics and Statistics, University of St Andrews, Scotland |author1=O'Connor, J. J. |author2=Robertson, E. F. | date=October 1998 | accessdate=7 September 2014 }}</ref>