Живоин Рафаиловиќ: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q7455972)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Живоин Рафаиловиќ''' ([[срп.]] ''Живојин Рафаиловић'') бил [[Србија|српски]] офицер и еден од основачите на [[Српски комитет на четничката акција|Српскиот комитет на четничката акција]] <ref>Пешић, Миодраг Д. Стари четници. [[Крагуевац]]: Нови Погледи, [[2000]]</ref>.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Бил роден во [[Мионица]]. Станал офицер при српската војска и го добил чинот капетан. Заедно со [[Милорад Гоќевац]], [[Јован Атанацковиќ]] и [[Лука Ќеловиќ]] учествувал во основањето на [[Српски комитет на четничката акција|Српскиот комитет на четничката акција]] кој се зафатил со препраќање на српски чети во [[Косово]] и [[Македонија]].
 
Тој станал прв претседател на ''Извршниот комитет'' на [[Српски комитет на четничката акција|СКЧА]]. Поради својот ангажман во четничкото движење зел неограничено отсуство од српската војска.
 
По уништувањето на првата препратена српска чета и сослушувањето од страна на Министерството за надворешни работи на [[Србија]], по негово лично брање бил демобилизиран од војската, по што се посветил на комитетските работи.
 
Подоцна станал народен пратеник.