Драго Маневски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
}}
'''Драго Маневски''' ({{роден во|Марино}}, [[Скопско]], {{роден на|||1966}} – [[Требош]], {{починат во|Тетовско}}, {{починат на|11|ноември|2001}}) бил [[Список на загинати бранители на Македонија|македонски бранител]], припадник на [[Баталјон за специјални намени „Волци“|единицата „Лавови“]] и учесник во [[Воен конфликт во Македонија, 2001|воениот конфликт во Македонија во 2001]] година. Загинал во заседа на [[11 ноември]] [[2001]] во [[Заседа Требош (2001)|заседата Требош]].<ref>{{cite web|date=11 ноември 2001|url=http://www.time.mk/arhiva/?d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2012&all=0&a1=1&fulltext=2&timeup=2&show=1&q=%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B0%20%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%98%D1%86%D0%B0%20%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8&read=d749a97da4e2fa6|title=Загинаа тројца „Лавови“|publisher=А1|accessdate=2016-10-06}}</ref>
== БиографијаЖивотопис ==
=== Живот, војната 2001 и заседата „Требош“ ===