Димитрије Митриновиќ: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
{{Инфокутија за личност
| име = [[Димитрије Митриновиќ]]
| портрет = DimitrijeMitrinovic.jpg
| px =
'''Димитрије Митриновиќ''' ([[Поплат|Доњи Поплат]], [[21 октомври]] [[1887]] — Ричмонд крај [[Лондон]], [[28 август]] [[1953]]) бил српски [[авангарда|авангарден]] [[критичар]], теоретичар, [[филозофија|филозоф]], [[есеј]]ист, поет и преведувач.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Роден е во [[Поплат]] (во денешна [[Општина Берковиќ]]). Детството го поминал во [[Зови Дол]] крај [[Невесиње]] каде биле што неговите родители биле учители.<ref>[http://www.radionevesinje.com/index.php?option=com_content&view=article&id=581%3A2013-03-19-15-23-19&catid=4%3Anevesinje&Itemid=19 МОЖДА НИСТЕ ЗНАЛИ О НЕВЕСИЊУ (31 )]''Радио Невесиње'', 19. 3. 2013.</ref> Основно училиште завршил во [[Благај (Мостар)|Благај]], гимназија во [[Мостар]], а студии по филозофија, [[психологија]] и [[логика]] во [[Загреб]], [[Београд]], потоа во [[Виена]] и [[Минхен]]. Апсолвирал во [[Тибинген]] во [[1914]] година.
 
 
== Наводи ==
 
 
 
 
[[Категорија:Родени 1880]]
[[Категорија:Починати 1953]]
 
[[Категорија:Срби во Босна и Херцеговина]]
[[Категорија:Срби во Лондон]]