Димитар Циев: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Димитар Циев''' (роден на {{роден на||јануари|1939}} во {{роден во|Струмица|}} - {{починал на|27|јули|2010}} во {{починал во|Охрид|}}) бил поранешен југословенски и македонски одбојкар и прв селектор на Македонската одбојкарска репрезентација.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Одбојкарските кариера Циев ја започнал во [[Струмица]]. По завршувањето на средното образование, тој заминал на студии во Белград, каде и продолжил да се занимава со одбојка. Во Белград завршил Факултет за физичка култура. По дипломирањето се вратил во родната Струмица и го формирал одбојкаркиот клуб „''Југославија''“, во кој бил активен одбојкар, а подоцна и тренер.
 
Во својата богата тренерска кариера, Циев бил тренер во одбојкарските клубови во [[Струмица]], [[Штип]], [[Берово]], [[Велес]], [[Пробиштип]] и [[Скопје]].
По осамостојувањето, во периодот од [[1991]] до [[1997]] година, Димитар Циев бил прв селектор на Македонската одбојкарска репрезентација и паралелно со тоа активно бил вклучен во работата на органите и телата на Одбојкарската Федерација на Македонија (ОФМ).
 
Во следните години бил професор на факултетот за физичка култура, сè во [[2004]] година кога заминал во пензија<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=102F23DA5942BB4C8A8A881651F0A6C9 www.utrinski.com.mk]</ref>.
 
Димитар Циев ненадејно починал на {{починал на|27|јули|2010}} во {{починал во|Охрид|}}.