Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

Одземени 3 бајти ,  пред 6 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
|website =
}}
'''Димитар Димитров''' (роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на {{роден на|13|ноември|1937}}) — [[македонски]] [[поет]], [[есеист]], [[критичар]], преведувач од турски, писател за деца, политичар и дипломат.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Димитар Димитров е роден на [[13 ноември]] [[1937]] година во [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]]<ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, с. 466.</ref>. Во времето на [[Грчка граѓанска војна|Грчката граѓанска војна]] неговото семејство побегнало во Македонија. Во Скопје го завршил средното образование и завршил Филозофски факултет. Во [[Љубљана]] завршил магистерски степен, додека во Загреб завршил докторат со титула доктор по филозофски науки. Во текот на својата кариера, Димитров бил професор на Филолошкиот факултет во [[Скопје]], амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]], а од 1970 година станал член [[ДПМ]].
 
Во [[Влада на Македонија од 1991|првата експертска влада]] Димитров ја извршувал функцијата [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]], и тоа во периодот од [[20 март]] [[1991]] до [[4 септември]] [[1992]] година. Во периодот од [[30 ноември]] [[1998]] до [[28 декември]] [[1999]] година ја извршувал функцијата [[Министер за култура на Македонија|Министер за култура]], во [[Влада на Македонија од 1998|владата на Љубчо Георгиевски]].<ref>[http://217.16.70.245/?pbroj=911&pr=7&stID=14421 Тито Петковски. Дипломатија без дипломати, Утрински весник, 16 октомври 2006.]</ref>.
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Димитров, Димитар}}
[[Категорија:Живи луѓе]]