Разлика помеѓу преработките на „Грета Гервиг“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Отстранување на непотребни загради за врска, replaced: The Independent → The Independent using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Соло режиски вложувања на Гервиг беа најмладите филмови ''Лејди птица'' (2017) и ''Мали жени'' (2019), и двајцата заработиле номинации за [[Оскар за најдобар филм]]. За поранешна, таа добила [[Филмска награда на академијата на САД|Оскар]] номинации за [[Оскар за најдобар режисер|најдобра режија]] и најдобро оригинално сценарио .<ref name="Gonzalez">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.cnn.com/2018/01/23/entertainment/greta-gerwig-lady-bird-oscar-nomination/index.html|title=Greta Gerwig's 'Lady Bird' best director nomination is a huge deal|last=Gonzalez|first=Sandra|date=February 26, 2018|publisher=[[CNN]]|accessdate=March 2, 2018}}</ref> За втората, таа била номинирана за Оскар за најдобро адаптирано сценарио.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Гервиг била родена во [[Сакраменто|Сакраменто, Калифорнија]] и израсната во соседството Ривер Парк.<ref name="Hubler">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.sacbee.com/opinion/opn-columns-blogs/shawn-hubler/article69510342.html|title=Will someone help Greta Gerwig make her ode to Sacramento?|last=Hubler|first=Shawn|date=April 2, 2016|work=[[The Sacramento Bee]]|accessdate=January 20, 2020}}</ref> Таа е ќерка на Кристин (н.е. Сауер), медицинска сестра на Об-Гин и Гордон Гервиг, која работела за кредитна унија на заеми за мали деловни активности.<ref name="Smallwood">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nytimes.com/2017/11/01/magazine/greta-gerwigs-radical-confidence.html|title=Greta Gerwig's Radical Confidence|last=Smallwood|first=Christine|date=November 1, 2017|work=[[The New York Times]]|issn=0362-4331|accessdate=November 1, 2017}}</ref> Таа е близу до нејзините родители и тие настапуваат во ''Франсис Ха'' како родители на нејзиниот лик. Таа има постар брат, пејзаж архитект и сестра, менаџер во Комисијата за еднакви можности за вработување.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vanityfair.com/hollywood/2014/09/greta-gerwig-eden-the-humbling|title=Greta Gerwig Is Sorry Her Little Brother Didn't Get to Watch ''How I Met Your Dad''|date=September 7, 2014|work=[[Vanity Fair (magazine)|Vanity Fair]]|accessdate=September 7, 2014}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/greta-gerwig-the-queen-of-lowbudget-cinema-is-breaking-into-the-mainstream-with-her-role-in-arthur-2267216.html|title=Greta Gerwig: The queen of low-budget cinema is breaking into the mainstream with her role in Arthur|last=Adams|first=Guy|date=April 16, 2011|work=The Independent|accessdate=May 24, 2013}}</ref> Гервиг има германско, ирско и англиско потекло.