Ванчо Вељанов Јуруковски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Ванчо Вељанов Јуруковски''' бил македонски револуционер во [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]]. Активен учесник во борбите за ослободувањето на Македонија.
 
== БиографијаЖивотопис ==
'''Ванчо Вељанов Јуруковски''' бил роден на 12 април 1868 година.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва том III, дел I.|author=Јасмина Дамјановска|author2=Ленина Жила|publisher=Државен архив на Република Македонија|author3=Филип Петровски|year=2017|isbn=|location= Скопје|pages=}}</ref>