Богдан Несторовиќ: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Богдан Несторовиќ''' ({{lang-sr|Богдан Несторовић}}; {{роден|28|април|1901}} во {{роден во|Белград}} — {{починат|28|декември|1975}} во {{починат во|Белград}}) — [[Србија|српски]] [[архитект]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Дипломирал на Архитектонскиот отсек на Техничкиот факултет во [[Белград]] во 1923 година. По дипломирањето бил на усовршување две години на Школата за фини уметности во [[Париз]] (1923-1925). Се вработил во архитектонското биро „Архитект“, каде што останал на работа до 1930 година. Од 1930 година до пензионирањето бил наставник на Архитектонскиот факултет во Белград, каде што го предавал предметот „Проектирање на станбени згради и науката за стиловите“. Оставил обемни научно-истражувачки трудови, посебно во областа на историјата на архитектурата и домувањето. Се јавува и како автор на поголем број станбени и општествени објекти.