Разлика помеѓу преработките на „Атанас Албански“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: ==Биографија== → == Животопис ==
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: ==Биографија== → == Животопис ==)
'''Атанас Јакимов Албански ''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, војвода и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација]].<ref name="ReferenceA">Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 3</ref>
 
== Животопис ==
==Биографија==
Албански е роден во 1880 година во гостиварското село [[Горно Јеловце]]. Завршува скопското егзархиско педагошко училиште и станува егзархиски учител во [[Скопје]]. Влегува во [[ВМОРО]], и од страна на Организацијата бил избран за член на Скопскиот окружен револуционерен комитет. Во [[Илинденското востание]] учествувал како војвода на чета во Тетовско и Гостиварско. По востанието, во 1904 година бил избран за секретар на четата на војводата [[Ванчо Србаков]], а во 1907 година, бил секретар на четата на војводата [[Иван Аљабакот]].