Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Анастас Јанков''' ([[1857]]-[[1906]])<ref>Енциклопедия България. Том 7, Академично издателство "Проф. Марин Дринов", Софиja, 1996, стр. 579.</ref>, познат и како „'''Македонскиот [[Гарибалди]]'''“<ref>Николов, Борис. ВМОРО - псевдоними и шифри 1893-1934, Звезди, 1999, стр.62, 107</ref> — македонски револуционер, деец на [[Врховен македонски комитет|Врховниот македонски комитет (ВМК)]] и офицер од [[Бугарската армија]] ([[полковник]]) од село [[Загоричани]]. Еден од најголемите идеолошки противници на [[ВМОРО|BMPO]] во однос на тоа дали Македонија треба да се ослободи однатре самостојно, или со помош на бугарската армија и на [[Русија]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Анастас Jaнков Динков е роден во костурското село [[Загоричани]] на [[1 април]] [[1857]] г. Учи во родното село, а подоцна во егзархиското училиште во [[Цариград]], коешто го завршува во [[1875]] година, со одличен успех.