Разлика помеѓу преработките на „А. ден Долард“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Правописна исправка, replaced: патепис → патопис (13) using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''А. ден Долард''' ({{lang-nl|A. den Doolaard}}; [[Зволе]], [[7 февруари]] [[1901]] – [[Хундерло]], [[26 јуни]] [[1994]]) — псевдоним за [[Холандија|холандски]]от писател '''Корнелис Јоханес Георг (Боб) Спулстра Помладиот''' (''Cornelis Johannes George (Bob) Spoelstra jr.''). Автор е на бројни книги од различен вид книжевност: романи, патописи, раскази, поезија.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Ден Долард учел во гимназијата во [[Хаг]]. По смртта на татко му работел како сметководител во нафтено претпријатие (1920-1928). Во 1926 тој го прави своето деби на полето на книжевноста со стихозбирка. Во 1928 година ја прекинува работата како сметководител и започнува со долги и чести патувања низ Балканот и Франција, каде што работел како ѕидар, собирач на грозје, земјоделски и пристанишен работник.