Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
сНема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на народни песни од [[Бугарија]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Родена е во [[Костур (округ)|костурското]] село [[Шестево]], [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува словенска филологија на [[Карлов универзитет|Карловиот универзитет]] во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се преселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Сѐ до нејзината смрт Љубка Рондова продолжува да открива и запишува автентични народни песни.
 
За нејзиниот придонес во развојот и популаризирањето на бугарската култура, на [[22 мај]] [[2002]] година Љубка Рондова е удостоена со орден „Стара планина“.<ref>[http://www.daxy.com/dvz/2002_eng/054.html Official Gazette, May 31, 2002] </ref> Таа е носител на орден „Кирил и Методиј“ II степен и златен медал „Петко Војвода“.
 
== Надворешни врски ==