Разлика помеѓу преработките на „Јусуф Реџепи“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Јусуф Р. Реџепи''' (''[[алб]].: Jusuf Rexhepi;'' [[Тетово]], {{роден на|15|јуни|1922}} - [[Тетово]], {{починал на|28|ноември|2004}})<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://flori-press.blogspot.com/2005_11_27_archive.html|title=In Memoriam Prof.dr.Jusuf Rexhepi (15.06.1922 – 28.11.2004)|date=27 ноември 2005|language=албански|accessdate=2009-11-01}}</ref> бил македонски лекар кардиолог и универзитетски професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во [[Приштина]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Реџепи е роден во [[Тетово]] во [[1922]] година. Завршил втори клас во [[СУ „Кирил Пејчиновиќ“ - Тетово|Тетовската реална гимназија „Кирил Пејчиновиќ“]] во 1940 година. Летото во [[1941]] кога имал 17 години се вклучил во [[ОВРА]] (''Контраразузнавачка служба на Италија'') и во есента во [[Приштина]] ги завршил и преостанатите два класа од гимназијата, а потоа бил испратен на тримесечен разузнавач ки курс на ОВРА во [[Падова]] , [[Италија]]. Завршил и курс
во Римскиот отсек на ОВРА во 1942 година. Притоа му било овозможено да се запише и на прва година студии на Медицинскиот факултет во Падова. Во 1943 година се вратил во Тетово и му пристапил на Самостојниот баталјон „[[Алтоном Љуботени]]“ од