Разлика помеѓу преработките на „Јанаки Паскалев“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: Османската империја → Османлиското Царство)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Јанаки Паскалев-Наки''' македонски револуционер, учесник во македонското и одринското револуционерно движење, член и раководител на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур]]ско, во [[Османска империја|Османлиското Царство]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година неговото семејството се преселува во градот [[Скеча]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија|Цариградската грчката патријаршија]]. Станува член на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основачите на Револуционерниот комитет во [[Скеча]] <ref>Караманджуков, Христо.