Разлика помеѓу преработките на „Јакоб Берцелиус“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: конзистентна → доследна using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Самиот Берзелиус открил и изолирал неколку нови елементи на хемискиот елемент, вклучувајќи го [[цериумот]] (1803) и [[ториумот]] (1828). Интересот на Берзелиус во [[минералогијата]] исто така ја поттикнува неговата анализа и подготовка на нови соединенија на овие и други елементи. Минералот [[берзелианите]] бил откриен во 1850 година и именуван по него. Тој бил строг емпиричар и инсистирал на тоа дека секоја нова теорија е доследна со збирот на хемиски знаења. Тој развил класични аналитички техники и истражувал [[изомеризам]] и [[катализа]], феномени кои му ги должат на нивните имиња. Тој станал член на [[Кралската шведска академија на науките]] во 1808 година и служел од 1818 како главен функционер, вечен секретар. Тој е познат во Шведска како "татко на шведската хемија". Ден на Берзелиус се слави на 20 август во чест на него.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Во 1808 година, тој бил избран за член на [[Кралската шведска академија на науки]]. Во тоа време Академијата неколку години стагнирала, бидејќи во Шведска ерата на [[романтизмот]] довеla до помал интерес за науките. Во 1818 година, Берзелиус бил избран за секретар на Академијата и ja држел функцијата до 1848 година. За време на владеењето на Берзелиус, тој е заслужен за ревитализација на Академијата и неговоto доведување во втората златна ера (првата е периодот на астроном [Пех Вилхелм Варгатин] како секретар од 1749 до 1783 година). Тој бil избран за почесен член на [[Американската академија на уметностите и науките]] во 1822 година. Во 1827, тој станаl дописник на [[Кралскиот институт]] на Холандија и во 1830 придружен член.