Роденици: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Карактеристики: дополнување)
с (Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==)
 
==Извори==
Според хипотезата на Б. Рибаков за словенската древност бил карактеристичен култот на Род, а не култот на [[Перун]]. Повикувајќи се на старорускиот споменик од 11 век, [[Слово за идолите]], во кој се вели дека Словените му принесуваат жртви на Род и Родениците пред Перун (непознатиот староруски писател му припишува висок ранг на богот Род, споредувајќи го со египетскиот Озирис, сугерирајќи некаква аналогија на двојноста: двојката Артемида – Артемид, со двојката: Род – Роденица).
Рождениците би можеле да се третираат како уште постара трага – од матријархатот (иако нивното место се наоѓа во [[демонологијата]]). <ref>[[Нина Анастасова - Шкрињариќ]], Словенски пантеон, Нина Анастасова - Шкрињариќ, Менора, Скопје, 2004, стр. 166.</ref>
 
== Особености ==
==Карактеристики==
Во [[словенска митологија|словенската митологија]] постоеле три божества на кои им се припишуваат одлуки за судбината на луѓето. [[Стари Словени|Старите Словени]] се сретнуваат и како Роденици, Рожденици, Рођенице (од глаголот „роди"), Орисници, [[Чеси]] Sudički, [[Срби]] Среќа, [[Јадранско приморје]] Srićica, [[Руси]] Суженицы, Судицы, Судинушки, Долја, [[Бугари]] Орисници ("таа што одлучува"), [[Словенци]]имале и Rojenice или Sojenice, [[Србија]] Суђаје, Усуди, а (кај нас) Суденици, Нарелници.
 
 
{{Словенска митологија}}
 
[[Категорија:Словенска митологија]]