Албанска кујна: Разлика помеѓу преработките

Одземени 53 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==
(поврзница)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==)
 
Албанската кујна е медитиранска; но исто така покажува ориентални влијанија како дел од [[Балканска кујна|балканската кујна]]. Албанската кујна значително варира од регион до регион.
 
== Особености ==
==Карактеристики==
 
[[Податотека:Bottle Sheshi i Zi (80 vjet F.Sh.F.).jpg|мини|Шише црвено вино од Драч]]
 
Албанската кујна користи различни состојки, Тие вклучуваат различни видови на зеленчук како што се [[модар патлиџан]], [[Пипер|пиперкапипер]]ка, [[домат]], [[краставица]], [[зелка]] и [[спанаќ]], како и житарици како [[пченица]], [[пченка]], [[јачмен]] и [[’Рж|'рж]]. [[Ориз]], [[Компир|компирикомпир]]и и [[грав]] се состојки на многу други јадења. Од месо се користи јагнешко месо, козјо, говедско и телешко месо, пилешко и друга живина, а исто така понекогаш се користи и свинско месо. Рибата е исто така широко распространета во близина на брегот на морето и големите внатрешни езера. Исто така важни се млечните производи како на приемр [[Јогурт|јогуртотјогурт]]от.
 
Главниот оброк на денот е ручек. Ова често вклучува салата од свеж зеленчук, како што се домати, краставици, пиперки и маслинки. [[Мезе|Мезето]]то е исто така широко распространето. Исто така важни состојки се [[маслиново масло]] и [[сирење]], а типичните зачини вклучуваат [[оригано]], [[нане]], [[црвен пипер]], [[босилек]], [[кромид]] и [[лук]]. Во вообичаените слатки, јасно се чувствува турско-ориенталното влијание.
 
Регионално, еволуирале делумно различни јадења, исто така има и различни варијанти на исто јадење, кои варираат од област до област, но исто така и од село до село. Недостатокот на пишани рецепти отежнува да се состави сигурна збирка рецепти. Сепак, постојат многу готвачи за албанските јадења од Албанија, Косово и Македонија.
 
Типични пијалаци вклучуваат [[гроздова ракија]] и „раки мани“ (ракија од црница), коњак Скендербеј, турско кафе, еспресо и планински чај. Исто така, Албанија со векови има богата винска култура, која едвај е позната во странство. Со некои јадења исто така се пие матеница.
 
==Култура на јадење==