Разлика помеѓу преработките на „Теба (Египет)“

Одземени 8 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
с (Јазична исправка, replaced: антички Египет → Стариот Египет)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
 
Теба е латинизирана форма на {{Lang-grc|Θῆβαι}}, хеленизиран облик на [[Демотско писмо|демотскиот египетски]] т'џпт („храмот“), што се однесува на ''jpt-swt''; храмот сега е познат по арапското име Карнак („утврдено село“), на северо-источниот брег на градот. Рано уште од [[хомер]]овата ''[[Илијада]]'',<ref>''Iliad'', IV.406 и IX.383.</ref> Грците ја разликувале египетската Теба како {{Безпрелом|„Теба на стоте порти“}} ({{Јаз|grc|Θῆβαι ἑκατόμπυλοι}}, ''Тебаи хекатомпилои'' или „Сто-портна Теба“, наспроти „[[Теба (Грција)|Теба на седумте порти]]“ ({{Јаз|grc|Θῆβαι ἑπτάπυλοι}}, ''Тебаи Хепта Пилори'') во Боетија, Грција.
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
 
=== Географија ===