Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Додадена категорија)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
'''Реката Бени''' ([[шпански]]: ''Río Beni'') е река во северна [[Боливија]].
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
 
Реката извира северно од [[Ла Пас]] и тече североисточно низ [[пампа|пампите]]. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.