Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додаден 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
(средување на инфокутијата)
с (Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
 
==Изглед и градба на телото==
Колибрите се многу мали птици. Најмалите колибри кои истовремено се најмал вид на птици воопшто, Mellisuga helenae, заедно со клунот и пердувите на опашката се долги само 6  cm. Најголем вид е Patagona gigas, а големи се околу 25  cm. Поголемиот број колибри имаат шарени пердуви, по правило со метален сјај.
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
[[Податотека:Colibri-thalassinus-001-edit.jpg|мини|лево|Колибри]]
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда. Тоа им овозможува лет на страна и на назад,<ref>{{Cite journal