Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
с (→‎Заштита: Јазична исправка, replaced: локалното население → месното население)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
Иако андските мечки се изолираат едни од други за да избегнат конкуренција, сепак тие не бранат територија како повеќето други видови на мечки. При средба со [[човек]] или со други андски мечки, тие реагираат внимателно но питомо, освен ако натрапникот не претставува опасност за мечката или нејзините малечки. Како и останатите мечки, мајките се однесуваат многу заштитнички кон младенчињата и се во состојба да нападнат. Сепак, досега во [[Јужна Америка]] не е регистрирана смрт предизвикана од напад на мечка.
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
[[Податотека:Spectacled_Bear_-_Houston_Zoo.jpg|thumb|Очилна мечка во зоолошката градина во [[Хјустон]]|240px|left]]
Очилната мечка поседува многу развиен осет за [[мирис]] со кој се адаптира на условите во дождовните шуми и и овозможува да најде храна во пукнатините на [[почва]]та и на високите дрвја. Поседуваат и долги, остри [[канџи]] кои ги користат за ископување на корењата на [[растенија]]та.