Разлика помеѓу преработките на „Делфин“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==
с
с (Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==)
 
'''Делфинот''' е морски [[Цицачи|цицач]], близок сродник на [[кит]]от.
 
== Особености ==
==Карактеристики==
Постојат речиси 40 видови делфини, распоредени во 17 родови. Тие варираат од 1,2 метри во големина и 40  kg во тежина, па сѐ до 9,5 метри и десет тони. Можат да се најдат насекаде во светските мориња, а најмногу во поплитките мориња на крајбрежните гребени. Делфините се [[месојад]]и и најмногу се хранат со [[риби]] и [[Лигња|лигњи]]. Фамилијата на ''Delphinidae'' е најголема во редот ''Cetacea'' и релативно најмлада: делфините еволуирале пред околу 10 милиони години, за време на [[Миоцен]]. Овие [[животни]] се сметаат за едни од најинтелигентните, а нивното пријателско расположение и игривост ги направиле популарни во човечката култура. Делфинот живее во море или океан.
 
==Делфинот како тема во уметноста и во популарната култура==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Китови]]