Опиум: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
}}
[[Податотека:Harvesting opium.jpg|thumb|210px|Режење на чашката на афионот]]
'''Опиумот''' е [[супстанција]] што се добива со засекување (режење) на зелените чашки на посебен вид [[афион]] - опиумски афион (''Papaver somniferum'') од кои истекува млечен сок. Таквиот сок потоа се суши на [[воздух]] додека не се добие кафеава смеса.
 
== Особености ==
== Карактеристики ==
[[Податотека:Raw opium.jpg|thumb|210px|Сиров опиум]]
Ваквата смеса содржи преку 20 [[алкалоид]]и, од кои некои се присутни како слободни, а другите се врзани за [[сулфурна киселина|сулфурна]] или меконска киселина. Најголема практична примена имаат четири алкалоиди на опиумот: