Разлика помеѓу преработките на „Свански јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Особености: Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==
с (→‎Распространетост: Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB)
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==)
'''Свански јазик''' ({{lang|sva|ლუშნუ ნინ}}, ''лушну нин''; {{lang-ka|სვანური ენა}}, ''сванури ена'') — [[јужнокавкаски јазици|јужнокавкаски јазик]] кој се зборува во областа [[Сванетија]] во северозападна [[Грузија]]. Овој јазик сочинува една гранка од јужнокавкаските јазици, додека другата гранка ја сочинуваат [[Картозански јазици|картозанските јазици]]. За сванскиот јазик се верува дека прв се одделил од [[пракартвелски јазик|пракартвелскиот јазик]] во 2 милениум п.н.е.
 
== Особености ==
==Карактеристики==
 
;Сличности со останатите јужнокавкаски јазици