Разлика помеѓу преработките на „Теудерик IV“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: сé → сè
с (Јазична исправка, replaced: Види исто → Поврзано using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: сé → сè)
 
Меѓутоа, во тек на целото негово владеење, Карло Мартел продолжува да ја има реалната извршна и законодавна моќ како негов [[мајордом]]. Теудерик IV не учествувал во ниедна битка за одбрана на границите на империјата.
 
По неговата смрт во 737, престолот на кралството на Франките останал празен сéсè до 743. Пипин Малиот потоа за крал го поставил [[Хилдерик III]], последниот меровиншки крал.
 
== Извори ==