Разлика помеѓу преработките на „20 ноември (настани)“

с
ситна промена
с (Нова страница: {| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};" |valign="top" align="right"|[[...)
 
с (ситна промена)
|-
|valign="top" align="right"|[[1959]] 
|[[Велика Британија]], [[Норвешка]], [[Шведска]], [[Данска]], [[Австрија]], [[Португалија]] и [[Швајцарија]] во [[СтокхломСтокхолм]] потпишаа [[Конвенција]] за формирање [[Европско здружение за слободна трговија]] ([[ЕФТА]]).
|-
|valign="top" align="right"|[[1970]] 
|Излезе првиот број на „Екран“, како седмичен колор прилог на весникот „Нова„[[Нова Македонија“Македонија]]“ за ТВ, филм, радио и естрада. Од бр. 226 од [[14. 03.март]], [[1975]] година излегува одделно од „Нова Македонија“ како ревија за РТВ, филм, сценски уметности и естрада.
|-
|valign="top" align="right"|[[1991]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1993]] 
|Авион од типот „[[Јаковлев 42]]“ на македонската авиокомпанија „[[Авиоимпекс]]“ се сруши во близина на [[Охридски аеродром|охридскиот аеродром]]. 115Во лицанесреќата го загубија животот 115 лица .
|-
|valign="top" align="right"|[[1995]]