Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Индискиот потконтинент → Индискиот Потконтинент
с (Правописна исправка, replaced: Индиски потконтинент → Индиски Потконтинент)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Индискиот потконтинент → Индискиот Потконтинент)
 
* [[јавански паун|јавански (зелен) паун]] (''Pavo muticus'')
 
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски Потконтинент|Индискиот потконтинентПотконтинент]] и претставува национална птица на [[Индија]]. '''Јаванскиот паун''' води потекло од [[Мјанмар]] до [[Јава (остров)|Јава]]. Подложен е на истребување заради прекумерното [[лов]]ење, како и намалување на големината и квалитетот на животната околина.
 
== Таксономија ==