Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Одземени 5 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Индиски потконтинент → Индиски Потконтинент
с (Правописна исправка, replaced: Индиски потконтинент → Индиски Потконтинент)
* [[јавански паун|јавански (зелен) паун]] (''Pavo muticus'')
 
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски потконтинентПотконтинент|Индискиот потконтинент]] и претставува национална птица на [[Индија]]. '''Јаванскиот паун''' води потекло од [[Мјанмар]] до [[Јава (остров)|Јава]]. Подложен е на истребување заради прекумерното [[лов]]ење, како и намалување на големината и квалитетот на животната околина.
 
== Таксономија ==
Индискиот паун е [[монотипност|монотипен]], додека пак јаванскиот има 3 подвида, ''P. muticus spicifer'', ''P. m imperator'' и номинираниот ''P. m. muticus''.<ref>Madge, S. и P. McGowan (2002), ''Pheasants, Partridges and Grouse''. ISBN 0-7136-3966-0</ref>
 
Двата вида пауни се главно [[алопатричка видообразба|алопатрички]], но се вкрстуваат во заробеништво. Додека формата на јавански паун во Јинан не е таксономски одделен, тој се разликува од другите форми по неколку аспекти, особено по неговите шумски навики, необичниот клун, интересно долгиот заден ножен прст, и подолгите и повитки крилја.<ref>[http://www.rdb.or.id/view_html.php?id=223&op=pavomuti www.rdb.or.id]</ref> Според некои, тоа е нов подвид.
 
Некои одгледувачи на фазани велат дека јаванскиот паун може да има повеќе подвидови.<ref>[http://www.pavo-muticus-muticus.de/english/ www.pavo-muticus-muticus.de]</ref> <ref>[http://www.user.gwdg.de/~ipfeiff/Publikation.pdf PDF на германски]</ref>
 
Пауните некаде ги среќаваме во посебно семејство од фазаните.<ref>[http://www.wpadeutschland.de/index3.html www.wpadeutschland.de]</ref>
[[Податотека:Peacock rear - melbourne zoo.jpg|thumb|right|250px|Поглед на перјето на индиски паун одзади]]
 
Пауните се шумски птици кои се гнездат на земја. Меѓутоа двата главни вида се гнездат на дрва иако се хранат од земја.
 
Се смета дека обата вида се [[полигамија|полигамни]]. Меѓутоа, се смета и дека „женките“ кои влегуваат во територијата на мажјаците<ref>[http://kickingthorn.com/v-web/gallery/Pavo-spicifer-spicifer/Vorawan_family_unit]</ref> се впрочем негови млади и дека јаванскиот паун е всушност во природата е моногамен. Оние кои го сметаат ова ги наведуваат сличностите помеѓу половите.
 
== Исхрана ==
Пауните се сејадни и јадат растителни делови, цветни ливчиња, семки, инсекти и други членконоги, влечуги и водоземци.
 
Заедничко со другите членови на редот [[кокошки]] им е што мажјаците имаат стапални боцки кои главно ги користат во борби.
 
==Паунот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Златната јаболкница јаболко и деветте пауници“ (''Златна јабука и девет пауница'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 39-47.</ref> <ref>Вук Караџић, ''Српске народне приповијетке''. Београд: Лагуна и Вукова задужбина, 2017, стр. 59-71.</ref>
* „Паунот пасе, тревата расте...“ (''Паун пасе, трава расте...'') - српска [[Народна литература|народна песна]].<ref>''Народне лирске песме''. Београд: Просвета, 1963, стр. 50.</ref>