Разлика помеѓу преработките на „Британска Империја“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Владеење на компанијта во Индија: Правописна исправка, replaced: Индиски потконтинент → Индиски Потконтинент
с (Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2))
с (→‎Владеење на компанијта во Индија: Правописна исправка, replaced: Индиски потконтинент → Индиски Потконтинент)
===Владеење на компанијта во Индија===
 
За време на првиот век од владеењето, Англиската Источноиндиска компанија се концентриралa на трговија со [[Индиски потконтинентПотконтинент|индискиот потконтинент]], бидејќи не билa во состојба да ја предизвикува моќната Молската Империја која ги добила своите трговски права во 1617 година. Ова се променило во 18-тиот век кога моќта на Молската Империја почнала да опаѓа и кога компанијата од Источна Индија имала проблеми со својот француски двојник Француската Компанија на Ориентална Индија (Compagnie française des Indes orientales) за време на Карнатската Војна во 1740-тите и 1750-тите години. Во Битката на Пласи во 1757година во која британците, предводени Роберт Клив, го победиле Наваб од Бенгал и неговите француски сојузници. Ова предизвикало Бенгал да ја преземе контролата врз компанијата како и да стане најголема политичка и воена сила во Индија. Во наредните децении тој постепено го зголемувал бројот на територии под негова контрола преку директно владеење или пак преку владетели-марионети кои владееле под закана од британско-индиската армија од која најголемиот дел биле индијци.
 
==Губењето на тринаесетте американски колонии==