Разлика помеѓу преработките на „Родос (град)“

Додаден 31 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: '') е → '') — , Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Егејско море|Егејското Море → Егејско Море|Егејското Море using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: '') е → '') — , Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
 
{{ПојВрска|Оваа статија е за грчкиот град Родос. За друга употреба видете [[Родос (појаснување)]].}}
 
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Родос
|name_local = Ρόδος
}}
 
'''Родос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ρόδος'') е главен град на грчкиот [[остров]] [[Родос]], и се наога во југоисточниот дел на [[Егејско Море|Егејското Море]]. Градот има околу 80.000 жители. Овој град е најпознат по [[Колос од Родос|Колосот од Родос]], кој бил едно од [[Седум светски чуда|седумте светски чуда]]. Тврдината на градот Родос, која била изградена од страна на [[болничари|рицарите болничари]] е еден од најдобро зачуваните градови во [[Европа]]. Од [[1988]] година е објавен за објект од светско културно наследство од страна на [[УНЕСКО]]. Денеска, градот е една од најголемите туристички атракции на [[Балкан]]от.
 
== Извори ==