Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Стилска исправка, replaced: '') е → '') —, removed: <!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Стопанство: Јазична исправка на поднаслов, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: '') е → '') —, removed: <!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->)
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
| слика мапа=
[[Податотека:Alibotush Krushevo IMG 7919.jpg|мини|десно|280п|Поглед на Крушево]]
[[Податотека:St. Prophet Elijah Krushevo ALIM4258.JPG|мини|десно|Црквата „[[Свети пророк Илија]]“ во Крушево]]
'''Крушево''' или '''Крушово''' ([[грч.]] ''Αχλαδοχώρι'') е село во [[Егејска Македонија]]. Населението брои 1.208 жители.
 
== Географиja и местоположба ==