Краништа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Краништа
|name_local = Δενδράκια
| Егејска Македонија Драма
| ширина =
| опис = <center>Местоположба на Краништа во [[Драма (општина)|Општина Драма ]] и областа [[Источна Македонија и Тракија]]</center>
| релјефна =
| натпис = Краништа
===Грција===
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
Според грчката статистика од [[1913]] година, во селото живееле 457 жители, додека според пописот од 1920 година, во селото живееле 297 луѓе<ref name="НМЕМ" />.