Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 25 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Козлуќој
|name_local = Πλατανιά
|periphunit = [[Драмски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Бук (општина)|Бук ]]
|municunit = [[Нусретли]]
|established_c =
 
== Историја==
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]].
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 900 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.]</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Платанија.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>