Инџарли: Разлика помеѓу преработките

Додадени 25 бајти ,  пред 3 години
с
Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Инџарли
|name_local = Πολύσυκο
|periphunit = [[Драмски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Бук (општина)|Бук ]]
|municunit = [[Бук]]
|established_c =
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 53 километри североисточно од градот [[Драма]] и на 9 километри северно од центарот на општината, [[Бук]].
 
Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.
== Историја==
 
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]]. По крајот на [[Балканските војни]], местото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.
 
== Демографија ==