Разлика помеѓу преработките на „Шимпанзо“

Одземен 1 бајт ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: екваторијална → екваторска
с (Bot: Migrating 62 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q80174 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: екваторијална → екваторска)
 
''[[Bonobo|Pan paniscus]]'' <br/>
}}
'''Шипанзото''' ([[лат.]] ''Pan'') е цицач од редот [[примати]] и од фамилијата [[човеколики мајмуни]]. Тој е најинтелигентниот претставник на оваа фамилија и воедно тој е најблискиот човеков сродник од светот на животните. Постојат два вида шимпанза, [[обичен шимпанзо|обичен]] и џуџест шимпанзо наречен [[бонобо]]. Сите имаат темно крзно, додека лицето, дланките од рацете и стапалата им се без влакна. Немаат опашка, а ушите, усните и аркадите над очите им се испакнати. Се среќава само во екваторијалнаекваторска [[Африка]], каде што живее во шумите и во саваните. Се движи главно по дрвја, но може да мине големи растојанија, движејќи се исправено на задните нозе. Кога оди четириножно, се потпира врз првата фаланга. На рацете има пет прста, исто како и човекот. Висината му варира од 95 до 175 &nbsp;cm,а живее 30 години, со распон на рацете и до 2 метри; тежи меѓу 40 и 80 килограми.
{{Зоо-никулец}}